Bee Gees v podání hvězd country? Překvapivě dobrá deska

Barry Gibb se na albu Greenfields vrací k hitům legendárních Bee Gees. Nazpíval je nově s hvězdami od Keitha Urbana po Doly Parton a jde o kolekci, která jednoduše potěší fanoušky i běžné posluchače.

Z alb, které se snaží jen vytřískat zašlou slávu, a proto oprašují staré hity v nové podobě (odstrašujícím případem budiž vyložený scam od Kelly Family We Got Love z roku 2017), vystupuje novinka Barryho Gibba Greenfields jako poměrně čistý počin.

Ano, aktuální deska je sice v podstatě best of albem Bee Gees, ale posluchači skutečně přináší něco navíc. Hvězdnou sestavu špiček současné americké country coby hosty.

Živě z Nashvillu

Zdá se, že čtyřiasedmdesátiletý Gibb, poslední žijící ze slavných bratrů, si chtěl hlavně plnit sny. O čem může snít chlap, který je podle Guinnessovy knihy rekordů po Paulu McCartneym druhým nejúspěšnějším skladatelem historie, rytířem i živoucím ztělesněním sedmdesátkového diska? Třeba o něčem tak prostém, jako je zazpívat si s hvězdami country.

Výsledkem je deska, která po autorské stránce nepřináší nic nového. Znějí tu dobře známé hity Bee Gees podepsané Barrym, Robinem a Mauricem Gibbovými. S Barrym je ovšem vesměs živě ve studiu nazpívali hudebníci zvučných jmen – od legend jako je Dolly Parton, která svým trochu šišlavým, ale stále silným, hlasem přispěla do Words, po zástupce mladé generace Jaye Buchanana, který si s Gibbem střihl do rockových poloh odvlečený duet To Love Somebody.

Tedy, duety jsou to všechno. Vznikly pod producentským vedením Davea Cobba, ani ne padesátníka, do jehož práce se Gibb zamiloval skrz Chrise Stapletona, převážně živě ve studiích RCA v Nashvillu. Kromě už zmíněných se tu předvedli Keith Urban (I’ve Gotta Get a Message To You), Sheryl Crow (How Can You Mend a Broken Heart), Alison Krauss (Too Much Heaven) nebo skupina Little Big Town.

Zrychlit, prosím!

Little Big Town se podíleli na ztvárnění písně Lonely Days, snad jediné, která se trochu rozjede. Bee Gees sice byli známí svými baladami, ale měli přece také našlápnuté disco období. Z něj pochází i skladba Jive Talkin’, která však ve zdejší verzi (zpívají Buchanan a Miranda Lambert) s prominutím sedí na zadku. Ne, že by to písničce neslušelo. Ale když povědomé smyčce z originální nahrávky jsou do noty stejné, jen pomalejší, není to prostě ono. Vzít to víckrát od podlahy by prostě nezaškodilo.

Mezi nejvybroušenější kousky na albu patří Run to Me, což jednak byla pecka už v podání bratří Gibbů, ale Brandi Carlile tu k téměř o dvě generace staršímu Barrymu pasuje dokonale a skutečně to vezme za srdce, když najednou přejde do falzetu, kterými byli Bee Gees tolik proslavení.

Tahle deska prostě pohladí po duši, protože je dobře odvedená a navíc se zdá, že vznikala spíš z čiré potěchy, než z kalkulu. Snad budou fanoušci potěšení nejméně stejně jako Barry Gibb z toho, že Keith Urban dovedl do studia i svou manželku Nicole Kidman.