Drógy a rokenról? Příliš uhlazená pocta Tří sester pankáčům

V poslední době se roztrhl pytel s deskami coververzí. Nejnověji se známých hitů chopily Tři sestry. Na albu Sex Drógy Rokenról vzdávají poctu svým punkovým vzorům. Nebo si to aspoň myslí.

Po čistě lockdownovém návratu k vlastním písním s rodinou, který spáchal John Fogerty z Creedence Clearwater Revival, a duetům s country hvězdami od Robina Gibba z Bee Gees, sáhly také Tři sestry k osvědčeným hitům. Tentokrát tedy cizím. Na albu Sex Drógy Rokenról hraje Lou Fanánek Hagen a jeho parta Iggyho Popa, The Adicts nebo Sham 69.

Album je koncipované jako pocta vzorům, tedy starým punkerům. Bohužel to tak úplně nevyznívá. Všechny songy pojí dva společné jmenovatele – Fanánkovy vyladěné texty a sesterský zvuk. S obojím je drobný problém. Texty plné humoru a neotřelých rýmů jsou samozřejmě samy o sobě v pohodě. Jenže u známých melodií světové hudby ty zmínky o Kovárně, Sahulovi, Doktorovi PP, průkazu ZTP a podobně znějí trochu jako parodie. Jako by to zpívali devadesátkoví Šmoulové, jen tedy v normálním hlasovém rejstříku, chtělo by se říct. Kdo by si to nepamatoval, šmoulí desky otextoval právě Fanánek a geniálně. Ale sem se to prostě nehodí. 

Iggy to prostě není

A to samé platí o muzice. Tři sestry se za ta léta vypracovaly k signaturnímu zvuku, což je v pořádku. Jenže zavedená kapela a její studiové nahrávky už prostě zní příliš uhlazeně. Což v kontrastu se syrovými originály působí nepatřičně. Ani v písni A já chci být jako tvůj pes se braničtí jednoduše nepřiblížili původní verzi, což není nic jiného než I Wanna Be Your Dog od Iggyho Popa a The Stooges.

Jasně, že do coverů má každý interpret vložit něco ze svého, o tom není sporu. Ale je něco jiného, kdyby z té písně někdo udělal totální psychedelii, sólovou pianovku nebo třeba moderní folkárnu. Ale zahrát punk jako trochu menší punk, to se nezlobte, to není kumšt.

Fanoušci Tří sester si v tom jistě pro sebe jistý půvab najdou. Rovněž netřeba pochybovat o tom, že si kapela nahrávání starých skladeb v novém hávu určitě užila. Pro náhodného kolemjdoucího a pro hudební svět jako takový je však v desce Sex Drógy Rokenról pramálo poutavého.