RECENZE: Kapitán Demo někde mezi průšvihem a geniálním trollingem

Po vydání desky Řekni mámě, ať ti koupí Bentley přišla kritika od fanoušků, že nový Kapitán Demo je úplně mimo. Jenže tohle alter ego hudebně široce rozkročeného Jiřího Buriana bylo vždycky myšlené spíš z legrace, takže ani recenze nemůže jít v úplně vyjetých kolejích.

Striktně vzato lze po předchozích nahrávkách říct, že jejich kvalit dosahuje skladba AD/HD, zatímco písně jako Mecheche nebo titulní Řekni mámě, ať ti koupí Bentley působí v tomto kontextu skoro slabomyslně. Aspoň po textové stránce a hlavně ve srovnání s vybroušenými skvosty jako Zlatíčka z předloňské desky Mládí v trapu nebo Českej humor a Kamion předjíždí kamion, jež vyšly v roce 2017 na desce Bez klobouku Boss.

Vůbec je to kvalitativně jaksi rozháraná nahrávka. Třeba Vosy, které jsou všude, „na dětským hřišti i na popravišti“, a které přejdou do rytmu bossa novy s textem „vosa noha“ a výkřiky „jauvajs“, to je tak blbé, až je to roztomilé. Z podobného soudku je skladba Ducati – „znám jednu dívku, má ducati, a to maserati dostane od táty“. Proč ne.

Jenže pak následuje příšernost jménem Fousy, v níž najdeme obraty jako „když si vlezu do káry, mám ve fousech kapáry, když zařadím jedničku, mám ve fousech mrkvičku“. To jako fakt?

Ty tam jsou luxusní doslovné anglo-české překlady naťuknuté v Trendsetterovi a dotažené k dokonalosti ve skladbě Na čínském zelí spoluprcali. Teď se tu hlavně blije, čurá, krká, prdní a kadí do kalhot i spacáku…

Na druhou stranu zrovna zmíněnou píseň Mecheche jsem slyšel naživo a na publikum to funguje. Takže zdůvodnění je dvojí možné. Buď se Demo crew zalíbila přízeň davu, a tak mu jde vstříc. Daleko pravděpodobnější však je, že Burian posluchače jen bohapustě trollí.

Celý Kapitán Demo vznikl přece hlavně jako legrace. Takže stejně jako se úspěšný producent nejspíš potutelně bavil tím, jak si lidé z jeho srandaprojektu udělali národní modlu, je dost možné, že teď se někde za rohem chláme nad tím, jak fanouškům rozbil hračky. Což by samozřejmě byla geniální frajeřina.