Staré pecky, jen tak odehrané s rodinou. Prostě Fogerty’s Factory

Ze samotného lockdownu vzniklo několik pozoruhodných desek. Folklore od Taylor Swift už známe, na McCartney III si budeme muset počkat do poloviny prosince. Aspoň z těch zahraničních alb vystupuje nahrávka Johna Fogertyho nazvaná Fogerty’s Factory.

John Fogerty nahrál desku se svými dětmi. Foto: Julie Fogerty

Pro ty, kdo nejsou fanoušci oldies muziky – pětasedmdesátiletý John Fogerty byl před více než půlstoletím u zrodu legendární kapely Creedence Clearwater Revival (CCR). Ta sice fungovala jen asi čtyři roky, ale byla to léta vrcholná, během nichž stihla vyprodukovat řadu hitů a stát se de facto standardem amerického jižanského rocku.

A právě hity CCR tvoří stěžejní část nové nahrávky. Titul Fogerty’s Factory odkazuje k desce Cosmo’s Factory, kterou Fogertyho kapela vydala v roce 1970. Na vizuálně podobném přebalu však nepózuje s původními spoluhráči, mezi než se počítal i jeho bratr Tom, nýbrž se svými potomky. A právě synové Shane a Tyler a dcera Kelsy tu Fogertyho doprovází.

Nové verze songů jako Proud Mary, Fortunate Son nebo Have You Ever Seen the Rain? jsou tedy produktem domáckého nahrávání a podle Fogertyho vznikly hlavně pro radost a nikdy neměly být perfektní, ale v tom je právě jejich nesporné kouzlo.

To ostatně vychází i z toho, že Fogerty nepřišel samožersky s tím, že bude znovu přehrávat své staré pecky, návhru své ženy a manažerky prý dokonce původně vzdoroval, ale nakonec se nechal přesvědčit, že to pro fanoušky může být dobrá vzpruha. Takže v rodinném kruhu vznikla nejdřív série streamů pro YouTube a následně i deska, která v pátek vstoupila do distribuce.

Fogertyho písně doprovází i dvě neautorské pecky. City of New Orleans od Steva Goodmana, ale především Lean on Me Billa Witherse do creedencovského setlistu bez problémů zapadají.

Fogerty’s Factory není přelomová ani ničím objevná deska a bez problémů by ji šlo odmávnout jako zbytečnou vzpomínku na zašlou slávu. Ale toho, kdo má tuhle vintage muziku rád, jistě potěší, že veterán Fogerty dovede i v roce 2020 dělat radost sobě i ostatním. A o to tu jde.