Tomáš Klus na vinici. Minimum kázání, maximum energie

Koncerty na vinicích jako epidemicky vhodné akce se konaly už loni v létě, letos v tom vybraná moravská vinařství jen pokračují. Tomáš Klus hrál v pátek v Bzenci a v sobotu ve znojemském Lahoferu. Po třičtvrtěroční pauze se publiku rozdal.

Tomáš Klus na koncertu ve Vinařství Lahofer 19. června 2021. Foto: Planeta Hudba

Prostory architektonicky ceněného Vinařství Lahofer se v sobotu začaly plnit po šesté večerní. Zdejší amfiteátr sloužící i jako schody na střechu byl pro kulturní akce přímo navržený. Víno po celých lahvích, ovšem za příznivé ceny, a možná až příliš skromné občerstvení přišlo vhod, ale přišedší ožili hlavně, když se kolem osmé v areálu zjevil Tomáš Klus se svou Cílovou skupinou.

Chemie stále funguje

Skrz prostor přešli k pódiu a začaly se dít divy. Klus to se svým publikem umí jako málokdo a vynucená odstávka na tom – zdá se – nic nezměnila. Netuším, jak vypadal páteční koncert, ale na tom sobotním v Lahoferu to vypadalo, jako by žádná pandemie nikdy ani nebyla.

Písničkář spustil se sebejistou kapelou za zády a sázel hity, které si diváci vesměs zpívali s ním. Povědomá, leč stále silná byla tradiční procházka do davu. Tentokrát se Klus „vyšplhal“ až na vrchol viniční budovy a cestou tam i zpět zvládl obejmout nevěstu na rozlučce, oblíbat ženy několika generací, tu a tam se s někým vyfotit a samozřejmě ve verších poklábosit o jedné zlomenině. To vše k naprosté spokojenosti přítomných.

Nic nevyprchalo ani z chemie mezi Klusem a Jiřím Kučerovským. Se svým kytaristou se špičkoval jako vždy a padaly i docela černé vtípky na téma „jsem čerstvě vyléčenej, musím se šetřit“. A přitom nešetřil nikdo nikoho.

Čaučesku jen jednou

Z aktuální angažované desky Čaučesku (recenzi čtěte ve článku Tomáš Klus dostoupil vrcholu angažovanosti. A dělá to skvěle) zazněla skladba jediná – chytlavá Chátrám – a obecně se Klus tentokrát obešel bez nějakého většího kázání. Publiku akorát navrhl – a zdůraznil, že nikoho nemůže nutit, ať všichni zapomenou na svoje rozdíly a jsou prostě spolu.

Zaznělo vše zásadní – od Malčika po Dobré ráno, od Marie a Do nebe po A pak… Klus většinu koncertu proskákal a protancoval a jelo se od intimních poloh po nařvané kousky.

Tomáš Klus i po lockdownové pauze prokázal, že jeho koncerty dovedou být zážitkem. Když hraje svému komornímu publiku a s nefalšovanou vervou.

Další koncerty ze série Hudba na vinicích najdete zde: https://www.hudbanavinicich.cz