Rockový večírek na postapokalyptickém stadionu se vydařil

I když se ve třech oddělených sektorech, jež na brněnském stadionu Za Lužánkami pořadatelé vytvořili, sešly maximálně nízké tisíce lidí, byl čtvrteční program Letokruhu na současné podmínky velkolepou párty.

Plevelem prorostlé tribuny sportovního svatostánku, který má nejlepší léta pravděpodobně nenávratně za sebou, by publikum dnes už z bezpečnostních důvodů stejně asi hostit nemohly. I kvůli vládním nařízením tedy celý den pouze osiřele shlížely na plochu, jež se postupně plnila hudbychtivými návštěvníky.

Jak po skončení produkce – protože v deset večer i na Brno padá policejní hodina – poznamenal Kuba Ryba z Rybiček 48, tady se sešli ti odvážnější. Nebo ti, kterým muzika prostě hrozně chyběla. Tak či onak nejvěrnější z věrných.

A od odpoledních rokenrolových Deaf Heart, přes slovenské stálice Inekafe a Horkýže Slíže po Rybičky, kde už zase do tmy šlehaly plameny a třeskaly ohňostroje, šlo hlavně o zábavu.

„Dneska se tady konečně hraje hudba, dneska se tady hraje na nástroje,“ radoval se konferenciér se zřejmou narážkou na středeční program, který byl zasvěcený raperům.

Kdo Horkýže třeba nějakou dobu na festivalech nevyhledával (k čemuž se autor těchto řádků bez mučení přiznává), musel být překvapený jednak tím, že se kapela vyzbrojila mladou a talentovanou baskytaristkou, a rovněž tím, že zpěvák Kuko, jenž si tak uvolnil ruce třeba i ke hře na ukulele, je ostříhaný nakrátko. Svět už nebude jako dřív!

Naštěstí zůstávají všechny osvědčené hity, stejně jako nevázaná pódiová zábava, jako je vyřvané „Happy Birthday, chuju“. A ostatně platí u Horkýžů i u Inekafe, že pokud posluchač kapelu pustil z hledáčku před patnácti dvaceti lety, dostane na festivalu pořád víceméně to, co očekává.

Rybičky 48 do toho potom šláply tvrdě a řídký, ale o to odhodlanější dav pod pódiem zahrnuly říznou rockovou show včetně už zmíněných pyrotechnických efektů.

V pátek a sobotu se bude Za Lužánkami pokračovat na popovou notu, kdy se představí Richard Krajčo, No Name, Ben Cristovao, Lake Malawi, Mirai a Kapitán Demo. Oba večery vyvrcholí vystoupením Marka Ztraceného. Vstupenky budou k dostání i na místě.