Šance pro kulturu. Chinaski se Šporclem vlili do lidí naději

Tento týden je hudebními akcemi s živými diváky nabitý. Jednou z těch velkých byl v úterý večer koncert Šance pro kulturu, na kterém zahráli houslista Pavel Šporcl a kapela Chinaski. Na holešovickém výstavišti je zdarma sledovalo přes dva tisíce lidí.

V pondělí Česká filharmonie hrála v Rudolfinu pro 350 diváků, ve středu a ve čtvrtek bude smět do Obecního domu na zahajovací koncerty Pražského jara také omezený počet lidí. Mezitím se však v úterý hrálo naživo pro skutečné publikum venku. Křižíkova fontána byla z velké části zakrytá pódiem, ale v ochozech a pod nimi na lavičkách a židlích se tísnila masa lidí. Přes dva tisíce. To je za posledních patnáct měsíců věc téměř nevídaná.

Nadšení na každém metru

Jaké byly podmínky toho, abyste byli na koncert vůbec vpuštěni? Nejdříve si rezervovat vstupenku zdarma, kterých byl jen určitý počet a zmizely velmi rychle. U vstupu pak bylo nutné prokázat se buď nejvíce 48 hodin starým antigenním testem, až o den starším PCR testem, potvrzením, že daný návštěvník prodělal covid v posledních 90 dnech, nebo ukončeným očkováním nejméně 14 dní zpátky. Tedy věci, které budou zřejmě v nejbližších týdnech a možná i měsících na kulturních akcích běžné. Každý dostal u vstupu půl litru vody, jinak musel celou dobu sedět na svém místě v respirátoru a nic jiného než zmíněnou vodu nekonzumovat. Ani to vlastně nešlo, jakékoliv občerstvení včetně alkoholických nápojů bylo zakázáno na místě prodávat.

Moderátoři akce Tomáš Měcháček a Michaela Maurerová několikrát na úvod připomínali, že je nutné uvedená pravidla dodržovat, ale nikdo z přítomných si nechtěl kazit šanci vidět po tak dlouhé době koncert opravdu naživo nějakou nerozvážností. Žádné streamy přes obrazovku, ani skla aut. Dobrá nálada a natěšené publikum se areálem šířily už hodinu před začátkem akce. Na lidech bylo vidět, že Šance pro kulturu, jak se ostatně akce jmenovala, je jedinečná a je třeba ji chytit za pačesy. „Všichni jsme součástí experimentu, jestli to půjde. Dejme šanci kultuře,“ řekla na úvod Maurerová a sklidila první velký a hlasitý potlesk. Pořadatelé pak nastínili, že ještě minulý pátek nevěděli, zda dostanou pro akci potřebná povolení a výjimky. Nad Prahou se záhy zatáhlo a začalo foukat vítr, takže se po velmi teplém dnu dal snést i ten respirátor. A nakonec se místu vyhnul i jakýkoliv déšť.

I bez vína je to super

Několikrát to za večer padlo. Že jde o první krok k znovuobnovení kulturních akcí. Mezi bojovníky stál v poslední době i houslista Pavel Šporcl. „Jsem velmi unavený, ale šťastný, že se něco děje,“ řekl na úvod svého zhruba dvacetiminutového vystoupení. Po něm už se na pódiu objevila kapela Chinaski. A chrlila na lačné publiku hit za hitem. Namátkou Každý ráno, Láska a data, Dlouhej kouř nebo Zadarmo. „Jsme tu zadarmo a jsme tu rádi,“ uvedl posledně jmenovanou píseň Michal Malátný a připomněl tak, že i umělci hráli bez nároku na honorář.

Během akce si diváci mohli užít i výkony akrobatů. Foto: Planeta Hudba

Když se začalo stmívat, rozsvítila se světla z ochozů a skvělá atmosféra pokračovala třeba skladbou Tabáček, kde už lidé, nucení sedět, aspoň mávali rukama nad hlavou. Při staré našláplé hitovce Punčocháče vyzval přítomné Malátný: „Pojďte, i přes roušky zpívejte.“ To je věc trochu obtížnější, ale každý, koho ten magický večer živého koncertu vtáhl, halekal i přes ochranu úst. „Tohle nám chybělo, to se na streamu nezažije,“ pochvaloval si Malátný. Záhy připomněl, že si sice nikdo nesmí dát alkohol, ale skladbu Víno zahrát kapela může. „I bez vína je to super,“ chválil publikum.

Přídavky pak přinesly ještě pět písní, při kterých s Chinaski hrál i Šporcl. Přidali se i akrobati, tanečníci či ohnivá show, tedy další složky kultury. Drobnou paralelu osvěžila světla z mobilů a slova refrénu Nic není jako dřív zněla najednou jinak. Člověk si připadal, že to sice ještě není jako dřív, ale naděje na další akce problikla dost výrazně. Po Kláře a 1. signální se Malátný loučil slovy: „Doufám, že se zase brzy uvidíme.“ A s kolegy sklidil dlouhé standing ovation.