Sofian Medjmedj předvedl na střeše Radosti nejskromnější křest na světě

Producent Lukáš Chromek jej objevil jako teenagera a od té doby mu postupně pomáhá budovat kariéru. V pondělí večer v Praze na střeše Radosti pokřtil zpěvák Sofian Medjmedj svou debutovou desku „19“. A byl to zážitek.

Těžko říct, jestli to má na svědomí covid a omezení kapacity, statika budovy, na jejímž vrcholu se celá akce odehrává, nebo déšť, jenž ještě krátce před startem Sofianova hraní hrozil, že se celý program zruší. Každopádně to na místě vizuálně nepůsobí jako vyprodaný koncert. To ovšem neplatí o reakcích publika, které si zjevně přišlo křest desky mladého hudebníka prostě užít na sto procent.

A podle všeho dorazili fanoušci skalní, či každopádně poučení, protože menší, ale kompaktní dav zpod pódia reaguje nejen na starší hity, ale skoro na každou píseň.

Zkraje koncertu začne zase padat pár kapek, není to nic hrozného, ale obloha je stále zatažená, a tak na sebe raději soukám neforemnou pláštěnku. V zástupu vyfintěné omladiny jsem trochu za exota, ale co už. Aspoň dávám podnět Murphyho zákonům a na zbytek večera počasí zaklínám tak, že už zůstáváme v suchu. A po chvíli – za odměnu – můžeme nad pódiem pozorovat krásnou duhu.

Sofianovu kapelu na pódiu doplňuje zmíněný Lukáš Chromek. Hudebník a producent, jehož posluchači znají třeba jako kytaristu Ewy Farne, se netypicky ukazuje s baskytarou a u syntezátoru. „Normálně se Sofianem hrát nebudu, to už bych nestíhal. Ale pondělní a úterní křest jsem si chtěl užít a taky si kluky pohlídat,“ říká po koncertu. Jak hlídání dopadlo? „Já jsem spokojený,“ usmívá se Chromek.

Stejně jako na desce při koncertu Sofian (jeho příjmení má mimochodem alžírský původ a vyslovuje se „Mešmeš“, pokud jste se chtěli zeptat) zcela přirozeně míchá různé styly. Skvěle vychází třeba píseň Pod tvou kůži, kterou věnuje matce. Ta následně přichází také pokřtít nové CD, nazvané prostě „19“ podle věku, ve kterém na něm Sofian pracoval. A je to asi ten nejskromnější křest v historii. Maminka desku beze slov desku polívá, se synem se objímají a je to.

„Vrátíme se zpátky v čase, kdy mi s prominutí jeblo a chtěl jsem udělat rockovej song,“ uvádí Sofian song Cola havana. Následuje singl Ty se díváš spolu, ve které si zahostoval s Adamem Mišíkem. A Mišík se najednou zjevuje na pódiu.

Koncert nabírá grády, publikum Sofianovi zobe z ruky a mladíček má ty lidi před sebou jako na povel: „Všichni ruce nahoru!“ A v publiku roste les. „Teď velkej bordel!“ Každý začne řvát. Na přídavky už zpěvák zůstává jen v tílku a působí jako největší rozervanec. Jenže pak se přiblíží policejní hodina a je konec. Zůstává jen zdánlivě nekončící fronta na společné focení, objímání a podepisování. Od Žižkova i od centra padá na Radost tma. Koncert mě bavil, i když spíš nejsem cílovka. Ale svým vrstevníkům umí Sofian radost s malým „r“ rozdávat plnými doušky.