Sportovní hity. Queen, Shakira a nově i Garrix s Bonem

V pátek představili pořadatelé hymnu pro letošní mistrovství Evropy ve fotbale, o pár dní dříve znělku pro novou Konferenční ligu. Jaké další slavné písně se pojí s velkými sportovními událostmi? Připomeneme si i počin kapely Kabát pro hokejové MS.

Oficiální skladbu pro letošní evropský šampionát složil nizozemský diskžokej Martin Garrix ve spolupráci s Bonem a The Edgem ze skupiny U2. Hymna turnaje má název We Are The People. Garrix i Bono jsou velkými fotbalovými fanoušky.

Extáze pro hráče i fanoušky

Fotbalová Liga mistrů má hymnu, která byla složená při vzniku této soutěže v roce 1992. Jde o velmi zvláštní skladbu. Tony Britten napsal text, který nazpívalo uskupení londýnského orchestru Akademie sv. Martina v polích v angličtině, němčině a francouzštině. Melodie oblíbené znělky je adaptací korunovační hymny Zadok the Priest Georga Friedricha Händela z roku 1727. O nahrávku, která zní po stadionech v celé Evropě, se postaral Royal Philmarmonic Orchestra. Celá hymna se skládá ze dvou zpěvů a dvou opakování. Mnozí hráči i fanoušci říkají, že je pro ně sen být aktéry zápasu Ligy mistrů a moct tuhle skladbu slyšet. Shrnul to předloni třeba bývalý hráč Slavie Josef Hušbauer: „Pro každého fotbalistu je velká motivace zahrát si Ligu mistrů. Slyšet její znělku před zápasem a zahrát si proti top hráčům.“ 

Mimochodem Evropská fotbalová unie (UEFA) ve čtvrtek představila také znělku ke Konferenční lize, která bude od příští sezony třetím evropským pohárem v pořadí po Lize mistrů a Evropské lize.

Píseň od Queenů končí každý turnaj

Co je ovšem vůbec nejznámější píseň spojená se sportem? Samozřejmě jde o skladbu We Are The Champions od kapely Queen z roku 1977. Na YouTube má tenhle song přes 236 milionů zhlédnutí. Hraje prakticky pokaždé, když nějaký sportovní tým ovládne libovolnou soutěž. Samozřejmě v případě turnajů světových rozměrů to má ten správný rozměr. V britských žebříčcích se skladba umístila na druhé příčce, v americkém Billboard Hot 100 byl singl na čtvrtém místě.

Pokud jsme výše zmínili píseň k letošnímu fotbalovému mistrovství Evropy, připomeňme si i skladbu Endless Summer od německé zpěvačky Oceana k ME 2012 hraném v Polsku a na Ukrajině. Určitě se vám ale vybaví také několik skladeb ke světovým šampionátům. Mimochodem We Are The Champions byla hymnou MS 1994 v USA. Například v roce 1998, kdy se hrálo ve Francii, přišel hit Rickyho Martina La Copa de la Vida.

A v roce 2010, kdy turnaj pořádala Jižní Afrika, to byl song Waka Waka (This Time for Africa) od Shakiry. Na YouTube má téměř tři miliardy zhlédnutí! V Česku to byla svého času jednička hitparády a po celé Evropě byla velmi úspěšná. Už se však moc nemluví o tom, že tvůrci čerpali z písně Zangaléwa od skupiny Golden Sounds z Kamerunu z roku 1986. Mimochodem, Shakira má k fotbalu blízko, vždyť právě od osudového roku 2010 je životní partnerkou španělského obránce týmu FC Barcelona Gérarda Piquého.

Kabát brousil nože, Tři sestry ukazují kuráž

Co se týče české stopy, pojďme se nejdříve podívat trochu do historie. Fotbaloví fanoušci jistě budou znát píseň Zelená je tráva, kterou českým textem opatřil František Ringo Čech. Původně jde totiž o skladbu Blue is the Colour z roku 1972, a tedy hymnu fotbalistů FC Chelsea. Tehdy skladbu Daniela Boona a Roda McQueena nazpívali před finále Ligového poháru přímo hráči londýnského celku. V 90. letech se do paměti fanoušků v Česku vryly písně autorů Petra Salavy, Karla Šípa a Karla Vágnera. V roce 1996 se zpívalo Vzhůru do Anglie před mistrovstvím Evropy, na kterém Češi skončili na senzačním druhém místě. O tři roky později po postupu na další šampionát se notovalo Hola, hola, hola, Evropa nás volá.

Po letech na tyto skladby nyní navazují Tři sestry. V březnu představili song Ukažme kuráž!, který museli rok držet pod pokličkou. Fotbalové mistrovství Evropy se totiž mělo hrát už loni, ale kvůli pandemii koronaviru bylo odloženo na letošek. Ovšem na sociálních sítích píseň moc nadšených reakcí nesklidila. Třeba i rapující hráč prvoligových Teplic Tomáš Kučera z uskupení 58G napsal: „Řekl jim někdo, že se jede na Euro 2021, ne 1996?“ Pro reprezentaci před hokejovým světovým šampionátem 2015, který se hrál v Českue, složili píseň Brousíme nože Kabáti. Kapela, která v hokejových šatnách hraje už dlouhé roky. Skladba záhy vyšla na albu Do pekla/do nebe.