SuperStar smysl má, když se talent rozvíjí

V neděli se v televizi opět rozjede talentové pěvecké klání jménem SuperStar. Mnozí diváci si povzdechnou: „Už zase.“ Jenže i když jde už o devátý ročník a mnozí považují její model za přežitý, tato soutěž pořád může vyplodit talent, který bude do hudební branže v dalších letech výrazně promlouvat.

Ben Cristovao skončil v roce 2009 na sedmém místě SuperStar. Loni vyprodal pražskou O2 arenu a letos měl Česko reprezentovat na Eurovizi. Foto: Karol Grygoruka

Asi málokdo by vyjmenoval všechny vítěze české nebo česko-slovenské SuperStar. Většina by jistě zmínila první vítězku z roku 2004 Anetu Langerovou. V paměti mnohých zůstala možná Emma Drobná. Ale kolik z vás si vzpomene aspoň na tři další? Mnozí z nich zapadli a jako zpěváci či zpěvačky žádný extra průlom neudělali.

Přesto se zkušenost ze soutěže vyplatila v nastartování kariéry třeba i některým finalistům nebo těm, kteří vypadli dokonce ještě dříve. Ať už to byli Martin Harich, Debbi nebo Celeste Buckingham. Někteří úspěšní se později dokonce vrátili jako porotci. Ben Cristovao předloni a Monika Bagárová letos.

Když před šestnácti lety vyhrála první řadu soutěže Aneta Langerová, sledovalo finále přes tři miliony diváků. To už se zřejmě nikdy nestane, ale i přes postupně klesající sledovanost má pořád smysl dívat se aspoň na finálová kola. Někde tam se totiž může objevit nová Langerová.

A pokud se takového talentu chopí ti správní lidé a samotný mladý zpěvák či zpěvačka budou trpěliví, pracovití a pokorní, pak rozhodně nemusí být mezi muzikanty často negativně působící nálepka SuperStar na škodu. Ovšem nestačí jen dobře zpívat. Je potřeba i charisma, osobitost, energie a emoce. A Pavol Habera, stálice poroty, si myslí, že na české a slovenské scéně chybí někdo, kdo prorazí i do zahraničí.

Pokud se takový člověk letos v soutěži najde, jedině dobře.