Už jsi čet’ Mladý svět? Média v písních mají zmínky od Chaozzu po Nohavicu

Už ve čtvrtek se na stánky vrátí legendární časopis Mladý svět, který oživí vydavatelství A11. O tomto periodiku zpívá i kapela Mňága a Žďorp. Dali jsme v redakci hlavy dohromady a zapátrali, ve kterých dalších písňových textech se vyskytují média.

Možná ten verš také znáte: „Kde se stala chyba? Už jsi čet’ Mladý svět? No jasně!“ Petr Fiala ho zpívá třicet let. Píseň Klec v kleci totiž vyšla na debutovém albu Mňágy a Žďorp s názvem Made in Valmez v roce 1991. Slogan, dnes známý už hlavně z mňágovské tvorby, byl tehdy s časopisem a jeho kampaní nedílně spjatý. A Mladý svět do světa hudby přispěl i jinak. Právě zde totiž v roce 1962 vznikla přičiněním Ladislava Smoljaka anketa Zlatý slavík.

Ještě pár měsíců před Made in Valmez vyšla na desce Půlnoční rebel kapely Plexis písnička Televize. Odlišnou skladbu stejného jména pak měla v 90. letech také skupina Chaozz. Tehdy to schytaly různé zahraniční seriály, ale také někdejší moderátorka hitparády Eso na Nově Tereza Pergnerová. „Už jsem to nevydržel a přepnul jsem program, šok! Tereze do ksichtu koukám! Čágo bélo, šílenci, zdraví nás od srdce, myslím, že ji vezmu útokem s ovladačem v ruce,“ znělo v hitu z roku 1996. Frontman Chaozzu Adam Svatoš, dnes známý jako Kato, později s Pergnerovou paradoxně chodil. Ve stejném roce vyšla reedice desky Malé písně do tmy od Bratří Ebenů a objevila se zde také píseň Večerní Praha o nyní už nevycházejícím deníku i s památnými výkřiky tehdejších kamelotů.

Konkrétní novináře zmínilo ve svých textech také několik interpretů. V roce 2007 měli Tata Bojs na albu Kluci kde ste? píseň Pěšáci. V ní zní také tato slova: „U kritiků těžko najdeme oporu, už si tužku brousí Švamberk i Nanoru“. Tedy naši kolegové z branže. Ve stejné dově vyšlo i album 07 kapely Chinaski s písní Slovní pyrotechnika, kde to schytával někdejší premiér Jiří Paroubek a kde najdeme i verš: „Jsem za dementa, za všechno může Kmenta“.

Investigativní novinář Jaroslav Kmenta tehdy dělal v MF DNES a Paroubek jej a další žurnalisty po volbách v roce 2006 napadl, že přispěli k jeho volební porážce. Sám předseda sociální demokracie tehdy o Chinaski řekl: „Jsou to chlapci, kteří možná časem dostanou rozum.“

To pánové asi netušili, co se bude v české politice dít v dalších letech. V příznivějším duchu zpívá v humorné skladbě Ladovská zima Jaromír Nohavica o někdejší moderátorce České televize Jolaně Voldánové mimo jiné: „Na ČT1 Studio sníh, Voldánová sedí na saních“.

Ostatně Nohavica si zaslouží samostatnou kapitolu. Dobře známá je jeho píseň www.idnes z desky Tak mě tu máš z roku 2012 s titulky z černé kroniky uvedeného serveru ze dne 22. května 2009. Na médiích si však písničkář smlsnul už o rok dřív na albu Ikarus. Poté, co se vyšla najevo jeho údajná spolupráce s StB a Jaroslav Hutka si přisadil ve skladbě Udavač z Těšína, propírala se celá událost v médiích.

Nohavica zareagoval například v písni Já si to pamatuju, kde zní například: „V novinách zahlédl jsem vlastní podobiznu. Narozen v komunismu, umřu v komunismu. Na četu ČT četují si s mačetami četné čety. Jako před léty, ty samé věty.“ Za stejnou kauzu vracel Nohavica úder také Lidovým novinám v songu On se oběsil, konkrétně slovy: „Foťte mě, papparazi, v patřičném úhlu, a potom naskenujte malovanou truhlu, peníze na zemi, tvář uplakané vdovy, nekrolog napíše někdo z Lidových novin: On se nám oběsil!“

A ještě dvě zmínky ze starších písní, kde se zpívá o Rudém právu. Ať už ve skladbě Stanice Jiřího z Poděbrad, kde se hrdina na eskalátorech zakouká do trafikantky, nebo v Ranní hygieně: „Hasnou hvězdy bludné, holky neposedné. Bledé nebe rudne, Rudé právo bledne. V řadách na rohlíky, vrátili nám bony a z Hlasu Ameriky, přejou nám Good Morning.“