„Vaše klaksony jsou naše štěstí!“ Radost z živého koncertu zažilo i Sto zvířat

Série živých vystoupení v Pražské tržnici pod názvem Art Parking vrátila nejen hudebníky na pódia, ale i diváky pod ně. Byť jen v autech. Nevšední koncert si zažila ve středu i kapela Sto zvířat, která nadšeným fanouškům zahrála i písně z nové desky.

Kapela Sto zvířat vystoupila v rámci projektu Art Parking. Foto: Planeta Hudba

Na začátku dubna si Jan Kalina, Jana Jelínková a spol. zkusili streamovaný on-line koncert, ovšem tentokrát se postavili skutečně před živé publikum, letos poprvé. „Český národ si vždy dokáže najít v tom nejlepším slova smyslu chytrou mezeru. Nikdy bych nevěřil, že se budu těšit na koncert pro auta, ale už tři dny nespím, jak se těším,“ říká mi mezi zvukovou zkouškou a koncertem Kalina a Jelínková ho doplňuje: „Lepší bude koukat aspoň do kapot, než do prázdnýho sálu. Ale tamhle v dodávce mají i stoleček a jsou nachystaný, to mi přijde fajn a hrozně se těším.“ 

To už se parkoviště v areálu Pražské tržnice pomalu plnilo auty. Dodávky a vyšší osobáky pěkně na strany, aby nepřekážely ve výhledu. Dorazily však i kabriolety, jejichž posádky tak měly vše napřímo včetně zvuku. Ještě rychle objednat něco k občerstvení s donáškou až do okénka a moderátor už s řidiči trénuje troubení, což je při těchto koncertech výraz vděčnosti místo potlesku. Vystupovat z aut totiž není dovoleno. Někteří našli řešení aspoň ve vyklánění se z otevřených oken.

Pivo na střechách

Naposledy hrálo Sto zvířat venku v září minulého roku. Středeční podvečer byl konečně teplý a naplno jarní, takže ideální počasí pro příjemný koncert. Když se netrpěliví lidé zvyklí za poslední rok, že on-line porady či mítinky začínají přesně v celou, jali v 19.10 troubit, uklidnil je moderátor: „Asi už jste dlouho nebyli na živém rockovém koncertu, protože ten nezačíná nikdy včas.“ Ale o několik minut později už se pódium zaplnilo a Zvířata začala pěkně zostra hity Nekjratší cesta a Alice se dala na pití. „Vždycky jsme chtěli hrát pro krásný holky, chytrý kluky a drahý auta. A dnes to vypadá, že se nám to podaří,“ usmívá se Kalina a po další písničce přidává: „Je to hrozně krásnej, ale hrozně perverzní zážitek vás vidět přes skla. Takhle hrajeme poprvé a doufám, že naposledy.“

Atmosféra se však pomalu rozproudila a z okének se soukalo stále více lidí, kteří zkrátka chtěli vidět a slyšet koncert pořádně. Stolečkem na drinky a piva se staly střechy aut. Ti, kteří zůstali poslušně sedět uvnitř, aspoň svého plechového miláčka za tónů dalších ska pecek rozhýbali. Na Sto zvířat se zkrátka nedá jen tak sedět a poslouchat. A po každé písni se bouřlivě troubí a bliká. „Vaše klaksony jsou naše štěstí,“ reaguje Kalina.

Ochutnávky z nové desky

Kapela prokládá starší skladby novinkami z desky 30 let testováno na lidech, kterou vydala loni na podzim. Křest už však nestihla. „Jsme šťastný, že jsme to stihli vydat. Můžeme prodávat desky po internetu a zkoušet nový písničky. Doufám, že album v dalších letech z tý plodový vody dostaneme a pomazlíme si ho. Ty písničky naživo fungujou stejně jako naše největší hity, a to se nám málokdy stane. Pět nebo šest nových věcí zahrajeme i dnes,“ vypráví před koncertem Kalina. A skutečně se během vystoupení dostane na skladby jako Dívka T., Špaček, U vokna nebo Hlava v lihu.

Na konci se vrací osvědčené evergreeny Nikdy nic nebylo a v přídavku Ty vole, na základní škole. To už lidé za svitu pouličních lamp zažívají euforii, zpívají, troubí, pohupují se. „Dá-li Bůh, zase někdy,“ loučí se Kalina s publikem a já si ještě vzpomenu na jeho slova, že se těší na léto aspoň na menší akce. Hlavně je rád, že se zase vidí s kamarády a můžou vystoupit před lidmi.

Živý koncert po takové době je úžasná věc nejen pro muzikanty, ale i pro posluchače. Art Parking funguje už jenom do pátku, ale snad se opět brzy najde pořadatel, který při zachování všech opatření umožní podobné zážitky. A v dohledné době to třeba půjde i bez aut.