Voxel: Mohl jsem jít do Lidlu na pokladnu, nebo oslovit fanoušky

Písničkář Václav Lebeda známý pod pseudonymem Voxel vymyslel v posledních týdnech při absenci koncertů jiné možnosti obživy. Chystá lidem songy na míru, streamuje, jeho písně budou znít v obchoďácích a míchá také parfémy a vůně s pravou růží.

Písničkář Voxel Foto: archiv

Nedávno jste lidem nabídl, že si po lekcích hraní na kytaru či ukulele můžou objednat song na míru. Vyprodaly se za dva dny. Čekal jste takový zájem?
Ani ne, docela mě to překvapilo. Myslel jsem, že dostanu od lidí čoud, že si dovolím za písničku říct o peníze, ale většinou to vzali hezky. V prvním kole je těch písní jedenáct, mají být do Vánoc hotové. Zatím mám asi čtyři. Zájemci mi mohli napsat, jak by měla písnička vypadat a co by v ní mělo být. Čím víc napsali, tím jednodušší to pro mě je. Mohli si i vybrat, jestli má být nahraná na kytaru, ukulele nebo klavír. Další zájemci ještě píšou, takže asi po Vánocích uděláme druhé kolo.

Od tohoto pátku do příštího budou vaše písně znít v hypermarketu Globus v Olomouci v rámci akce Hodina ticha. Od pěti do šesti budete v éteru každý den. Jak vznikla tato spolupráce, do které se zapojilo deset různých interpretů?
Potěšilo mě, že si na nás muzikanty vzpomněla i taková velká firma a podpořila nás v těžkých časech. Vím, že se tam zapojili i kamarádi, jako Patricie s Vesnou nebo Jakub Děkan. Sám tam do toho obchodu v Olomouci chodím, tak se třeba uslyším. Nahrál jsem hodinový playlist písní i s různými slovními vstupy a zdravicemi.

Zároveň také pravidelně streamujete. Snažíte se tak být s fanoušky v kontaktu?
Ano, streamy s písničkami dělám obvykle jednou týdně a také tam mi lidé pomáhají. Můžou totiž přispět dobrovolnou částkou.

Přestože se tedy letos moc nekoncertovalo, nějakou formu obživy jste si našel?
I když jsem po zrušení koncertů propadal depresi, že si budu muset hledat jinou práci, nakonec je listopad a prosinec víc nabitý než jiné roky, kdy se mohlo hrát. Buď jsem mohl jít na pokladnu do Lidlu v Rýmařově, nebo byla druhá varianta, že zkusím oslovit fanoušky, jestli by mi trochu pomohli. A to se povedlo. Moje tchyně říká, že se jí líbí, že se z ničeho neposeru. Jelikož mám rodinu a hypotéku, tak jsem se naučil určité zodpovědnosti a nějak se to vše poplatit musí.

Měl jste čas i na nové písničky, že by třeba příští rok byla deska?
Nějaké písně vznikají, ale volný čas jsem využil také pro míchání vůní a parfému. Připravujeme se ženou na nejbližší dny vánoční balíčky, kde bude kromě její knihy V nahotě třeba lávový náhrdelník ovoněný mojí vůní, kterou jsem připravil. Používám třeba i pravou růži, která se vyskytuje tak v pěti procentech parfémů, protože je drahá.