Zemřel David Stypka, podmanivý zpěvák a držitel Anděla

Stypkovi bylo 41 let. V létě 2019 mu diagnostikovali rakovinu slinivky, od té doby s nemocí statečně bojoval. Se svou kapelou Bandjeez získal cenu Anděl jako zpěvák za rok 2017. V současnosti chystal novou desku.

David Stypka Foto: Ladislav Mácha

Informaci o zpěvákově úmrtí potvrdil bubeník kapely Bandjeez Matěj Drabina.

David Stypka působil od poloviny 90. let na lokální hudební scéně v kapelách MGH a Najzar. V roce 2014 vydal s kapelou Bandjeez desku Čaruj. Skutečný průlom zaznamenal ovšem až s EP nazvaným Čaruj, které vyšlo v roce 2016 ve spolupráci s hledačem talentů Martinem Červinkou a producentem Martinem Ledvinou.

Talent svůj i spoluhráčů z mezitím ustálené sestavy Bandjeez potvrdil albem „neboj.“, jež vyšlo následujícího roku a za které si odnesl Anděla pro nejlepšího zpěváka. Sám Stypka ovšem trval na tom, aby byl vždy uváděný spolu s kapelou a opakoval i při získání ceny, že je určená celé kapele.

Po několikaměsíční pauze, kterou si v létě a na podzim 2019 vynutila léčba diagnostikované rakoviny slinivky, se vrátil na pódia a například v prosinci 2019 v brněnském klubu Fléda potvrdil, že prodělaná nemoc mu neubrala na podmanivosti a hudebním projevu. V tu chvíli to dokonce působilo právě naopak – jako by získal novou energii a životní sílu.

V rámci chemoterapie, které se podrobil, přišel loni na jaře i do styku s covidem. V létě potom – opět bez jakýchkoliv kompromisů – hrál pro komorní publikum například v Praze na vltavském parníku.

Stypka navzdory celostátnímu úspěchu nepřesídlil do Prahy jako mnozí kolegové z branže, ale zůstával věrný rodné obci Dobrá u Frýdku-Místku a do metropole pracovně jen dojížděl. S kapelou Bandjeez v posledních měsících pracoval na nové desce.

David Stypka zásadně obohatil českou hudební scénu posledních let o přemýšlivé texty, silné melodie a nepodbízivý přístup, který se přitom vyplácel.