Zemřel Dušan Vančura, hlas Spirituál kvintetu i výrazný textař

Dušan Vančura, jenž ve čtvrtek zemřel ve věku 82 let, patřil k neopominutelným stálicím české folkové scény. Především jako letitý člen slavného Spirituál kvintentu, radost však posluchačům dělal i s vlastním souborem Antikvartet.

Ten ve skutečnosti vznikl v roce 1963, tedy ještě dřív než se Vančura ke Spirituálu přidal. „Bylo to trochu natruc a ze závisti vůči tehdejšímu Spirituál kvartetu. My jsme s Jiřím Tichotou zpívali ve Vysokoškolském uměleckém souboru, stáli jsme na praktikáblech. V půlce programu vypochodoval dopředu Tichota a jeho tři kolegové, zazpívali pár spirituálů, sklidili velký potlesk a já mu to tak záviděl!“ líčil Vančura v rozhovoru pro MF DNES když v lednu 2018 propagoval svůj koncert k osmdesátinám.

Dušan Vančura se narodil v roce 1937 v Užhorodě, jeho otec pracoval jako soudce a po mnichovské dohodě odešel do Dačic. Zde Vančura vyrůstal a k městu si vybudoval vřelý vztah. Dokonce jej zvěčnil v písni V Dačicích, kde tamní zákoutí odhaluje s humorem sobě vlastním – a na melodii Penny Lane od Beatles. „Paul McCartney zpívá detailně o Liverpoolu, já holt mám k dispozici menší prostor, ale znám ho stejně důvěrně,“ vysvětloval.

Vančura byl občanským povoláním eletrotrechnik a pětadvacet let pracoval ve výzkumu počítačů, se Spirituál kvintentem se přitom dal dohromady už v roce 1964 a o pět let později se stal jeho stálým členem.

Krátce působil také ve skupině Brontosauři a před několika lety s manželkou obnovil Antikvartet, který byl na dlouhou dobu u ledu.

Se Spirituál kvintetem vystupoval až do konce. Na letošní jaro měla kapela přichystanou sérii rozlučkových koncertů v pražské Lucerně, před vypuknutím pandemie se stihly odehrát pouze dva a zbylé byly přesunuté na září. Kapela se rozhodla koncerty uspořádat i bez Vančury. „Ale Dušan bude chybět,“ uvedl promotér Tomáš Ságl.