Zemřel Tony Linhart, zakladatel country skupiny Pacifik

U málokterého táboráku v této zemi někdy nezazněly písně jako Velrybářská výprava nebo Oregon. Autorem těchto a mnoha dalších trampských standardů byl Antonín Linhart. Kytarista, písničkář a vedoucí kapely Pacifik v pátek zemřel. Bylo mu 80 let. Zprávu přineslo Country rádio, kde Linhart působil také jako moderátor.

Antonín Linhart se narodil v Praze 3. dubna 1940. K hudbě přičichl v trampských osadách na Sázavě i na vojně v Českých Budějovicích. S Wabim a Mikim Ryvolovými, Kapitánem Kidem nebo Honzou Vyčítalem, který odešel loni v březnu, tvořil generaci zakladatelů českého trampského písničkářství.

V roce 1971 založil skupinu Pacifik, pro kterou složil kolem sto padesáti písní. Za svoje skladby Poraněný koleno a Velká vlaková loupež získal v roce 1974 autorské ocenění v celostátním kole festivalu Porta.

Žánr inspirovaný americkou hudbou i historií nenašel v centrálním plánování v komunistickém režimu velkou oporu. Pacifiku vyšla před rokem 1989 jediná deska Velrybářská výprava v roce 1982. Jinak se trampská hudba šířila hlavně formou nejrůznějších zpěvníčků. Rozmach zažil Pacifik hlavně v 90. letech, kdy vydal řadu cédéček a v posledních letech rovněž spoustu žádaných reedic a výběrovek.

Linhart psal zpěvníky i trampské kuchařky a Country radiu moderoval pravidelný pořad ozvěny osadních ohňů.