Ztracený je nejsilnější jméno v popu, tvrdí pořadatel Letokruhu

Už ve středu startuje první ze série akcí nazvaných Letokruh. Čtyři dny po sobě se hudebníci různých žánrů představí v Brně na Stadionu Za Lužánkami. O týden později se stejná akce uskuteční v Hradci Králové, za další týden i v Praze.

Marek Ztracený, Ben Cristovao a Mirai lákají na sobotní program Letokruhu.

Za festivalem stojí Michal Šamánek, který ve stejných městech už roky pořádá i velké jarní Majálesy. Z těch si Letokruh bere i pravidlo, že na všech třech místech se představí stejní umělci.

Středa bude patřit raperům jako jsou Yzomandias nebo Viktor Sheen, ve čtvrtek vystoupí Rybičky 48 či Horkýže Slíže. Pátku a sobotě bude vévodit Marek Ztracený a s ním diváky potěší No Name, Ben Cristovao, Mirai či Richard Krajčo a Nikolaos Grigoriadis z kapely Kryštof.

Vypadá to, že Letokruhy se čtyřmi dny krát třemi městy budou největší festival letošního léta. S tím nápadem jste přišel až v krizi, nebo dřív?
Festival Letokruh jsem vymyslel v roce 2015 a s kolegy jsme ho chystali na rok 2016 jako speficickou akci – méně kapel, intenzivnější zážitek. Že se tam ti hudebníci vyskytnou i jinak než hudebně. Nechci to srovnávat s Kryštofkempem, ale prostě jsme hledali nový koncept, aby to bylo jiné než ostatní festivaly.

Proč to neklaplo?
Vymysleli jsme název Letokruh, podařilo se sehnat doménu, ale bylo to tak náročné, že jsme to těsně před ohlášením strčili do šuplíku. A letos se nemohly uspořádat naše Majálesy a Utuberingy, všude jsme poslouchali, jak padá jeden festival za druhým. Seděl jsem v sobotu v práci a řekl jsem, že když v Česku nebude žádný festival, tak je dobrý nápad nějaký udělat. Letošní Letokruh tedy vznikl 30. května a já začal shnánět vystupující.

To asi muselo jít dobře, protože každý byl lačný hrát…
Byla to sobota a já v tu chvíli vůbec nevěděl, že v pátek se zrušily Hrady, takže se otevřelo nečekané bookingové okno, že kapely, které měly vystupovat tam, byly najednou volné. Ale v pondělí odpoledne se zase zavřelo, protože se mezitím domluvily různé lokální letní parkety, které byly na čekací listině.

Takže velké štěstí!
To ano a line up, který jsem zamýšlel, se povedl asi z půlky, což myslím pozitivně. A vyšly i věci, o kterých jsem si nemyslel, že budou možné. Jako třeba Marek Ztracený.

Ztracený bude nakonec hrát dvakrát. Jak v pátek, tak v sobotu večer. Proč?
Protože je momentálně nejsilnější jméno v popu. On je prostě headlinerem celé akce. Při té omezené kapacitě jsme si věřili, že s takhle silným line upem, a tím nemyslím jen Marka, se to podaří plus mínus zaplnit.

Mimochodem, hrát se bude od středy do soboty. Dá se koupit lístek na všechny dny?
Ne, je to skutečně série čtyř jednodenních festivalů. Nejhůř se nám zatím prodává středa s hip hopem, což dávám za vinu tomu, že jde lístky zaplatit jen kartou přes internet a u té hudby je cílovka třináct až osmnáct let. Snad si ještě někdo koupí vstupenky na místě. Ale v Hradci a Praze už budeme mít i kamenné předprodeje.